Zajímavosti okolí
K dominantě krajiny neodmyslitelně patří bájná hora Blaník (3 km), tvořená ve skutečnosti dvěmi vrcholy - Velkým Blaníkem (638 m n. m.) a Malým Blaníkem (580 m n.m.). Na Velkém Blaníku je rozhledna se stálou službou pro turisty (otevřeno je každý den od 10:00 hod. do 17:00 hod. kromě pondělí) a zbytky po keltském sídlišti, které bylo postaveno zhruba 500 let př. n. let. Nacházel se zde středověký hrad, který dobýval dokonce císař Zikmund (neblaze proslulá Liška ryšavá). Veřejová skála, odkud podle pověsti vyjedou blaničtí rytíři až bude české zemi nejhůře, je nedaleko vrcholu.
Ve stínu svého velkého bratra stojí Malý Blaník. Nicméně i ten stojí za návštěvu. Kromě krásného výhledu do krajiny zde najdeme zříceninu poutní barokní kaple sv. Máří Magdalény, postavené r. 1735. Konaly se zde tábory lidu a věhlasná pouť. Uprostřed zříceniny vyrostl ohromný smrk.
Říčka Blanice, v okolí Louňovic malebně meandrující, je neméně zajímavá. Lze v ní při troše štěstí vyrýžovat zlato.
Za zmínku stojí i nedaleký bývalý zlatodůl Roudný (2 km). V okolních lesích je možné nalézt haldy rozdrceného písku po vytěžené rudě a zbytek těžní věže od nejhlubšího dolu na zlatou rudu v Čechách (510 m). Říká se, že nejdříve se těžilo zlato v rybníce Strašík, odkud zlatinky přivedly zlatokopy až ke zlatým žilám v Roudném.
V největším nalezišti bylo vytěženo cca 6 tun zlata. V letech 1910 – 1932 byl Roudný nejvýnosnější důl v Evropě. Z místního zlata jsou vyraženy i Svatováclavské dukáty. Těžba byla ukončena v roce 1956.
|